Wyliczenie składki to tylko kilka minut!

Zobacz teraz

Co wpływa na wysokość składki OC?

date_range 06:06:2017 label_outline Stawki OC

Przy wyliczeniu stawki ubezpieczenia OC liczy się przede wszystkim wiek i doświadczenie kierowcy, uzyskane zniżki oraz miejsce jego zamieszkania. Na wysokość stawki OC ma wpływ również szereg innych czynników, jak np. marka pojazdu, pojemność silnika, przebieg, stan cywilny właściciela czy ilość posiadanych dzieci.

 

- marka, model samochodu i pojemność silnika

Ubezpieczenie OC jest przypisywane do samochodu, a nie do jego właściciela. Marka pojazdu ma wpływ na wysokość stawki OC. Właściciele samochodów z dużą pojemnością oraz samochodów sportowych muszą się liczyć z wyższymi stawkami.

 

- wiek właściciela

Młodzi kierowcy, zazwyczaj do 26 roku życia, stanowią grupę kierowców o podwyższonym ryzyku wyrządzenia szkód, ma to istotny wpływ na wysokość OC.

 

- doświadczenie kierowcy i zniżki

Im większy jest staż kierowcy, tym mniejsze ryzyko spowodowania szkody. Ponadto kierowcy mogą liczyć na 10% - 20% zniżki za każdy rok bezszkodowej jazdy.

 

- miejsce zamieszkania

Towarzystwa ubezpieczeniowe dysponują informacjami dotyczącymi ilości wypadków w danym okręgu. Najczęściej są to miejsca z dużą gęstością zaludnienia. Osoby zamieszkujące takie tereny będą płacić wyższe stawki.

 

- stan cywilny i posiadane dzieci

Osoby posiadające rodzinę i przewożące nieletnie dzieci jeżdżą zazwyczaj bezpieczniej i powodują mniej kolizji. Jest to czynnik wpływający na stawkę ubezpieczenia.